Opublikowany przez: Mela134
Pestycydy są to naturalne lub syntetyczne substancje, które zwalczają szkodliwe i niepożądane organizmy. Wykorzystuje się je do likwidowania grzybów, chwastów czy pleśni. Również stymulują one procesy życiowe roślin, zabijają roztocza, owady i larwy. Można je nazwać mocną trucizną, która zabija.
Komu najbardziej zagrażają pestycydy?
Na tego rodzaju chemikalia wrażliwe są zwłaszcza dzieci, których organizmy się dopiero rozwijają. W ich małych organizmach występuje większe stężenie pestycydów niż u dorosłych. Dziecięcy organizm też nie potrafi rozkładać pestycydów tak dobrze jak dorosły, a to z przyczyny mniej aktywnych enzymów, które odpowiadają za rozkład. Równie mocno narażone na pestycydy są kobiety ciężarne i karmiące matki. Podczas oprysków w przydomowych ogródkach lub przy innych uprawach powinny mieć one zakaz wstępu.
Domowe zwalczanie pestycydów – tanie i skuteczne
Niestety często nie wiemy, że samo płukanie pod wodą nie wystarcza. Większość substancji chroniących rośliny przed gniciem lub pleśnieniem ma konsystencję oleistą, chroniącą przed spłukaniem przez deszcz. W takim wypadku musimy użyć specjalnego płynu do mycia warzyw i owoców. Jednak narażamy się na duże koszty rzędu 20-30 złotych za półlitrową butelkę. Aby pozbyć się szkodliwych bakterii musisz przygotować do ich wymycia kwaśny roztwór. Potrzebny ci będzie dwukomorowy zlew lub dwie miseczki. Do jednej miski na litr wody dodaj pół szklanki octu jabłkowego winnego lub zwykłego spirytusowego lub wsyp 2-3 łyżeczki kwasku cytrynowego. Warzywa i owoce potrzymaj w roztworze 2-3 minuty. Następnie przygotuj roztwór alkaliczny w drugiej misce. Na litr wody dodaj łyżkę sody. W takim roztworze pozbędziesz się przede wszystkim oleistych pestycydów. Po wymyciu w takim roztworze owoców i warzyw woda stanie się mętna, a na jej powierzchni dostrzeżemy tłustawą warstwę.
Pamiętaj, aby dbać o swoje zdrowie, a w szczególności o zdrowie dzieci. Musisz zwracać uwagę na kupowane produkty. Nie kupuj ich, jeśli wiesz, że pochodzą z wielkich upraw przemysłowych. Wybieraj gospodarstwa ekologiczne lub poszukaj zaufanego rolnika.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Patrycja Sobolewska 2016.03.31 10:47
o nie slyszalam o takim plynie :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.